Места и Обекти в Община Плевен
Панорама “Плевенска епопея 1877 г.”- гр. Плевен
Параклис- Мавзолей “Св. Георги Победоносец”- гр. Плевен
Къща-музей “Цар Освободител Александър ІІ“
Скобелев парк – музей – гр. Плевен
Румънски мавзолей и мемориален парк
Музей “Велик княз Николай Николаевич“
Къща музей „Негово Кралско Величество Карол І” – гр. Пордим
Старият мост на река Вит при Плевен
Регионален исторически музей
Антична крепост “Сторгозия” – гр. Плевен
Църква “Свети Николай” 1834 г. – гр. Плевен
Галерия “Дарение Светлин Русев”- гр. Плевен
ДКТ “Иван Радоев” – сграда на първото читалище в Плевен 1869 г.
Паметник на IV пехотен плевенски полк
Интерактивна карта
"Св. Георги Победоносец"
Внушителната сграда - Панорама „Плевенската епопея 1877 г.” е изградена във връзка със 100-годишнината от боевете при Плевен по време на Руско-турската война 1877-1878 г. и освобождението на града на 10.12.1877 г.
Вижте повече
"Св. Георги Победоносец"
За увековечаване паметта на героите от плевенската епопея, през 1902 г., комитетът „Цар освободител Александър II”, под председателството на видния възрожденец и писател Стоян Заимов, взема решение за издигане в Плевен на параклис-мавзолей.
Музейният комплекс Къща-музей “Освобождението на Плевен 1877г” и паркът към него са построени заедно с прилежащата му художествно-декоративна ограда през 1907 г., в чест на 30 годишнината от Освобождението на Плевен -1877г.
През 1898 г. на общинска сесия се разглежда състоянието на руските паметници от Освободителната война, предлагат се мерки за възстановяването им и за съхраняване костите на руските и румънски войни, загинали в боевете за Плевен. По същото време Асоциацията на българските поборници и опълченци учредява специален комитет, на който се възлага поддръжката на съществуващите паметници от войната и изграждането на нови, в знак на благодарност към руския народ и император Александър ІІ. Инициативата е подкрепена от държавните институции и от целия български народ. На юг от града, на бившето бойно поле, където вече се издигат няколко руски паметника е отпуснат терен за изграждане на мемориален парк на името на ген. М. Д. Скобелев.
Румънският мавзолей при с. Гривица е открит през1902 година по случай 25-та годишнина от Руско-турската война 1877-1878 г. и участието на румънската армия в боевете при Гривица и Плевен през 1877 г.
Къщата на Иван Стойков-Троянчанина е строена през периода 1862-1865 г. През 1877 г. в нея пребивават руският император, главнокoмандващият Дунавската руска армия, румънският княз, видни руски военачалници. От 26 октомври до 10 декември тук е разквартирувана руската Главна квартира.
Къщата на Върбан Илиев е строена след войната, в непосредствена близост до сградата, където се помещава румънската Главна квартира и живее княз Карол І по време на боевете за Плевен.
Старият мост на река Вит е важна икономическа и търговска извънградска инфраструктура, свързана с историята на Плевен от времето на Руско-турската война 1877-1878 г. Пет месеца продължават бойните действия, три кървави щурма бележат развитието на Плевенската епопея, а краят й се решава в долината на река Вит около моста на Уста Генчо.
Хилядолетна е историята на Плевенския край. Разкрити палеонтологични находки свидетелстват за живот по тези земи от преди 70 млн. години. Богатото историческо минало и запазените руини от древни крепости и градища отрано провокират интересът на плевенски интелектуалци-ентусиасти към тяхното проучване. През 1903 г. е учредено Археологическо дружество, което си поставя за цел създаването на музей.
Късноантичната и средновековна крепост Дианензиум/Dianensium Сторгозия/Плевен се намира в парк Кайлъка на 2.7 км южно от центъра на град Плевен, на високо равно плато, на левия бряг на река Тученица, което е естествено защитено от стръмните брегове на реката. Мястото пази следи на обитатели от бронзовата епоха.
Църквата “Свети Николай Мирликийски Чудотворец” е средновековна българска православна църква в Плевен, обявена за паметник на културата. Намира се в центъра на града в непосредствена близост до Драматичния театър “Иван Радоев”.
Академик Светлин Русев е световно признат художник, чиито живописни платна радват ценители от всички континенти. Той е един от най-големите колекционери на изкуство в България и един от най-щедрите дарители.
През 1984 г. акад. Светлин Русев подарява на родния си град Плевен 322 произведения на изкуството - живопис и скулптура - от личната си колекция.
Сградата, която ползва Драматично-куклен театър “Иван Радоев”, е построена в края на XIX век, като сграда на първото читалище в Плевен. На 1 октомври 1869 година, известен по това време плевенски учител Нестор Марков събира стотина будни и любородни граждани, които даряват собствени средства в качеството на основатели и спомоществователи на първото читалище в град Плевен.
Паметникът на 4-ти пехотен плевенски полк е един от най - впечатляващите войнишки паметници в България, издигнат в памет на 140 офицери, подофицери и войници, загинали в Сръбско-българската война 1885г. Построен е със средства на полка и близките на загиналите. Дело е на скулптора Жеко Спиридонов - един от основоположниците на съвременната българска скулптура.
Geocoding Error Occured.
Tried to Geocode:
Error Type:
Please be sure to follow the tutorial on how to setup the Google APIs required for the Advanced Google Map Widget.
Google Map API Key Tutorial